Пена и пепел

Сподели :

Оваа збирка содржи пет раскази. Првата приказна „Наследникот“ е арапска бајка за Касем. Тој е роден како сиромашен, но кога ќе наследи голема сума на пари, се тркала во луксуз и го заборава своето ветување. Следната приказна „Крајот на песната“ е за руски офицер кој очајно ја бара својата сакана. Во „Последното патување на Ниборг“ се зборува за авантурата и потонувањето на бродот Ниборг. Во четвртата приказна, „Лариос“, можеме да патуваме со морнарот кој талка низ светот, а сепак е заробен од мистериозната Лариос. Збирката завршува со „Таков е животот во Кина“, за европскиот живот во кинески пристанишен град.

Издавач :

Оригинален Наслов : Schuim en asch / Jan Jacob Slauerhoff

ISBN : 9786082055299

Година :

Страници : 114

Формат : 135x205

Корица : мека

Јазик :

400,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

400,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка