Близначки

Сподели :

Близначки / Топ Наф ; превод од холандски Ели Пујовска ; [илустратор Адриен Брукман-Клинхамер]

Во „Близначки“ главните ликови се седумнаесетгодишните близначки Нон и Ани ван ден Берг, кои воопшто не си личат: Ани е како елегантна „Англичанка“ и русокоса, а Нон, нараторот, е малку полничка и има многу потемен тен. Нејзиното вистинско име е Абрамин, но таа ја претпочита скратената верзија, како „Нон“ или уште подобро, момчешкото име „Брам“. Близначките и нивната постара сестра Мета се сирачиња и живеат со својот дедо и тетка Абрамин, „старата мома“ која ги извршува домашните работи.

Во оваа книга е опишан животот и авантурите на трите сестри, преку доживувањата на Абрамин, на почетокот од дваесеттиот век во Холандија, во која авторот, Антонета Наф, пишувајќи под псевдонимот Топ Наф, ги опишува општествените норми во 1901 година, каде што за првпат во
литературата се споменува „модерната жена“.

Автор :

Издавач :

Оригинален Наслов : De tweelingen / Top Naeff

ISBN : 978-608-205-548-0

Година :

Страници : 200

Формат : А5; 21 cm

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

400,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

400,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!