Љубов и педагогија

Сподели :

Љубов и педагогија / Мигел Де Унамуно ; препев од шпански Марија Георгиевска Ристовска

„Љубов и педагогија“, објавен во 1902 година, е „преодниот“ роман во канонот на белетристиката на Мигел де Унамуно – книгата во којашто тој го напуштил документарниот реализам од неговиот претходен опус во корист на внатрешните портрети на личноста со коишто почналe да се
одликуваат неговите подоцнежни дела. Во романот се раскажува приказната за Дон Авито Караскал, интелектуалец што верува дека може да го претвори детето во гениј со примена на современите начела на педагогијата. Делото претставува остра критика на позитивистичката социологија, преплетувајќи ги комичното и трагичното.

Издавач :

Оригинален Наслов : Amor y pedagogía / Miguel de Unamuno

ISBN : 978-608-205-547-3

Година :

Страници : 176

Формат : А5; 21 cm

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

400,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

400,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!