Аџилак

Купи!

Сподели :

„Аџилак“ се појавува не само како одраз на една уметничка еволуција, туку и како длабока потреба на
уметникот да ја истури бурата што не пресушува и по години поминати во затишје. Оптегнат меѓу подземјето на сегашноста и блес­ кавите просветленија од топлите предели на минато­
то, овој опус е исцртан на овоземни и вонземни патеки растоварени од временско­-просторните граници.

„на чистинката самозапален
сонот спие на нозе
би се осмелила да му хукнам душа
од изнемоштеност и двоумење

од приспивната песна – љубочовечен гном
на возот што изморено се колеба да сопре:
Prossima fermata – Scala Santa.”

Издавач :

Оригинален Наслов : Аџилак : (поезија) / Ирена Бабамова Стојчева

ISBN : 978-608-205-542-8

Година :

Страници : 72

Формат : A5; 21 cm

Корица : мека

Јазик :

Original price was: 350,00 ден.Current price is: 330,00 ден.

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

Original price was: 350,00 ден.Current price is: 330,00 ден.

Аџилак Аџилак Во кошничка
Акција
6% off
Ново

Аџилак

Original price was: 350,00 ден.330,00 денCurrent price is: 330,00 ден.
Европа и други песни Европа и други песни Во кошничка
Акција
6% off
Ново

Европа и други песни

Original price was: 350,00 ден.330,00 денCurrent price is: 330,00 ден.
Бог на ба(к)терии Бог на ба(к)терии Во кошничка
Акција
6% off
Ново

Бог на ба(к)терии

Original price was: 350,00 ден.330,00 денCurrent price is: 330,00 ден.
Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка