Шест византиски портрети

Сподели :

Како збирка од биографии, оваа книга ја раскажува приказната за шест извонредни мажи – четворица од нив признати светци – кои живееле помеѓу 9 и 16 век во Источна Европа и, по раѓање, професија или лични околности, истовремено припаѓале и на грчиот и на словенскиот свет. Од Климент Охридски, Теофилакт Охридски и Владимир Мономах, до Сава Немањиќ, Кипријан и Максимос Гркот, портретите на Оболенски даваат богат увид во различниот космополитски свет на Источна Европа, улогата што овие луѓе ја одиграле во историјата на византискиот културен Комонвелт и придонесот што го дале во европската историја.

Издавач :

Оригинален Наслов : Six byzantine portraits / Dimitri Obolensky

ISBN : 9786082051116

Година :

Страници : 304

Формат : А5, 21cm

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

600,00 ден

Нема на залиха

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

600,00 ден

Нема на залиха

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!