Несреќникот

Сподели :

Луис Коуперус започнал со пишување на романот „Несреќниот“, непосредно пред Првата светска војна. Тој патувал низ јужна Шпанија и собирал материјал за овој историски роман. Абу-Абдала, се разбира, како последен мавритански владетел во Шпанија, е одлична фигура за опишување, бидејќи неговата борба против сопствениот татко и против католичкиот крал може да го опише падот на една ера. Дејствието во голема мера е поставено околу кулите на Алхамбра, каде што се случуваат голем број на политички и романтични интриги, со што наликува на модерен, авантуристички роман проткаен со судир меѓу две култури, верски фанатизам и портрет на слаби лидери во конфузни времиња.

Несреќникот / Луис Коуперус ; превод од холандски Ели Пујовска

Издавач :

Оригинален Наслов : De ongelukkige / Louis Couperus

ISBN : 978-608-205-534-3

Година :

Страници : 240

Формат : А5, 21cm

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

500,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

500,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!