Кралот Иби

Сподели :

Пиесата „Кралот Иби“ на Алфред Жари може да се смета за зачеток на драмата на апсурдот.
„Кралот Иби“ во основата ја има темата на борбата за освојување на власта во кралството Полска во која владеат кралот Венцеслав и кралицата Розомунда. Таа борба за власт која во комедијата на Жари е комично-гротескна, во основата е и трагикомична бидејќи не може да се одбегне трагедијата до која неминовно доведува човековата страст за пари и богатење, а згора на тоа, во една средина каде што владее глупоста и простотилакот, кои се затскриваат зад маската на умноста и добрите намери. Во оваа
комедија смеата е горчлива, а црниот хумор кој произлегува од апсурдните ситуации е острица која постојано треба да нè потсетува на светот во кој живееме.
Ова драмско дело постојано е играно во целиот свет, сè до денес, а неговата критичка острица не изгубила ништо од својата бескомпромисност и актуелност.

Автор :

Издавач :

Оригинален Наслов : Ubu roi / Alfred Jarry

ISBN : 9786082052410

Година :

Страници : 101

Формат : А5; 21cm

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

400,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

400,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!