Бледосин женски ракопис

Сподели :

„Бледосин женски ракопис“ е ремек-дело на кратката раскажувачка форма излезена од перото на Франц Верфел. Во оваа новела Верфел успева да наслика жестока отсечка на преломниот период од едно толерантно општество (Австрија) кое присилно мора да се приклони кон фашистички систем (Германија). За да го реализира овој специфичен раскажувачки потфат, авторот користи многу малку средства: една навидум безопасна случка предизвикана со добивањето на писмо адресирано со женски ракопис, еден неоткриен љубовен триаголник, и редоследно поврзани настани што се случуваат од утрото до вечерта на 7 октомври 1936 година, еден сосема обичен есенски ден во предвоена Виена.

Бледосин женски ракопис / Франц Верфел ; [превод од германски јазик Ксенија Чочкова ; поговор Бранко Цветкоски ; корица Кочо Фиданоски]

Издавач :

Оригинален Наслов : Eine blaßblaue Frauenschrift / Franz Werfel

ISBN : 978-608-205-164-2

Година :

Страници : 95

Формат : А5, 21cm

Корица : мека

Јазик :

300,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

300,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!