Алпска темјанушка

Сподели :

Аксел Бакунц (1899-1937) бил ерменскипрозаист, филмски сценарист, преведувач и јавен активист. Бил секогаш отворенво своите настапи а неговата првообјава,сатиричниот приказ на градоначалникотна Горис, му донесла затвор во 1915 година. Во 1920 година се запишал на Харковскиот институт во Украина за да студира земјоделство. По дипломирањето работел како агрономво Зангезурската област во Ерменија, што се појавува и вонеговите раскази.Во 1926 година се доселил во Ереван каде брзо станалпознат писател со својата прва збирка раскази „Темнатадолина“. Пишувал претежно раскази, објавувал поединечни прилози во печатот, а оставил и три филмски сценаријапроизведени во 1930тите.Најпознатите дела му се „Алпска темјанушка“, „Лар-Мар кар“, „Писмо до рускиот цар“ и др.Бил член на поранешното ерменско друштво на пролетерски писатели но брзо станал жртва на сталинистичкиоттерор и бил обвинет за злосторства, вклучително и отуѓување од социјалистичкото општество. Бил уапсен во 1936година и бил застрелан по дваесет и петминутно судење во1937 година.

Издавач :

Оригинален Наслов : Альпийская фиалка

ISBN : 9786082055251

Година :

Страници : 324

Формат : 135x205

Корица : мека

Јазик :

Едиција :

500,00 ден

Подарете книга и израдувајте ги своите најблиски

500,00 ден

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!