Stan-blog-e1516391435948

Аугусто Роа Бастос

Аугусто Роа Бастос (13 јуни 1917 – 26 април 2005) бил парагвајски романсиер и раскажувач. Како тинејџер се борел во војната Чако помеѓу Парагвај и Боливија, а подоцна работел како новинар, сценарист и професор. Тој е најпознат по неговиот комплексен роман Yo el Supremo (Јас Врховниот) и по освојувањето на Premio Miguel de Cervantes во 1989 година, најпрестижната награда на шпанската литература. Јо ел Супремо ги истражува диктатите и внатрешните мисли на Хозе Гаспар Родригез де Франсија, ексцентричниот диктатор на Парагвај кој владеел со железна тупаница, од 1814 година до неговата смрт во 1840 година.

New Release

Me & My Dad

A novelette book by John Doe

Morbi proin condimentum litora duis lectus vivamus parturient torquent. Phasellus fames lectus molestie iaculis lacus condimentum duis. Ac ligula etiam magna efficitur quisque in. Malesuada mattis integer congue nulla id ipsum vestibulum mollis fames neque dictum. Ex vivamus vehicula natoque porta ipsum dis. Interdum viverra semper dolor dignissim urna habitasse orci. Elementum ullamcorper libero magna montes ut orci suspendisse magnis nam id ligula.

Price :

$40.00

Кошничка0
Нема продукти
Продолжи пазарење
0

Најавете се со вашата корисничка сметка

Почитувани пријатели и читатели, поради нашето отсуство за летните одмори, нарачките што ќе пристигнат од 20 јули до 7 август ќе почнат процесираат и да се испорачуваат со почеток од 8 август 2024.

Благодариме за разбирањето! Пријатни летни одмори, Ваш Макавеј!